Diagnostyka komputerowa samochodu – na czym polega i kiedy warto ją wykonać?
Diagnostyka komputerowa to jedna z podstawowych metod weryfikacji potencjalnych awarii i usterek w pojeździe. Umożliwia szybkie wykrycie nieprawidłowości związanych z wieloma układami i podzespołami, a jej wykorzystanie wpływa na zmniejszenie kosztów ewentualnej naprawy.
Diagnostyka komputerowa - na czym polega?
Diagnostyka komputerowa samochodu polega na podłączeniu do auta specjalnego komputera diagnostycznego, czasem określanego również jako tester diagnostyczny. W ten sposób uzyskuje się informacje dotyczące kondycji pojazdu, szczegółowych parametrów wielu podzespołów oraz miejsca występowania i przyczyn usterek.
We współczesnych samochodach komputery wewnętrzne odpowiadają za sterowanie silnikiem oraz wieloma innymi elementami. Dzięki wbudowaniu odpowiednio zaprogramowanych układów diagnostycznych, jeżeli dojdzie do przekroczenia ustalonych zakresów pracy, komputer pokładowy zapisze kod błędu w swojej pamięci, co następnie zostanie przedstawione podczas diagnostyki komputerowej w naszym serwisie.
Komputer do diagnostyki samochodu wymienia z komputerem pokładowym informacje w ciągu zaledwie kilku sekund i wyświetla te, które dotyczą wykrytych nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem poszczególnych podzespołów. To pozwala zdiagnozować newralgiczne miejsca i układy, które najprawdopodobniej będą wymagały interwencji.
W czym pomaga diagnostyka komputerowa?
Podczas diagnostyki komputerowej rozpoznane zostaną kody usterek m.in. systemów bezpieczeństwa ABS, ASR, ESP, AIR BAG, SRS, EPC, a także awarii ze strony układu paliwowego czy sterownika silnika. Oprócz tego skontrolowane zostaną parametru pojazdu podczas jazdy, np. temperatura, silnik, przepływomierz, wskaźniki czy czasy wtrysku. Serwisant uzyska też informacje dotyczące automatycznej skrzyni biegów, a nawet systemu klimatyzacji.
Kiedy warto wykonać diagnostykę komputerową?
Sytuacje, w których diagnostyka komputerowa samochodu może okazać się niezbędna, to m.in.:
- zapalenie kontrolek na desce rozdzielczej,
- utrata mocy pojazdu w czasie jazdy,
- problemy z układem napędowym,
- podwyższone spalanie,
- przed zakupem używanego samochodu.
Jakie są zalety diagnostyki komputerowej samochodu?
Rozwiązanie to kryje za sobą bardzo wiele korzyści. Komputerowa diagnostyka samochodu to przede wszystkim możliwość bardzo szybkiego rozpoznania stanu technicznego podzespołów i układów. Co więcej, do tego celu nie trzeba demontować poszczególnych części i elementów, potrzebny jest jedynie tester diagnostyczny.
Ponadto diagnostyka komputerowa samochodu wyróżnia się wysoką skutecznością wykrycia usterek oraz kompleksową diagnozą całego pojazdu. Wszystko to znacząco przyspiesza późniejszą naprawę auta, co ma też bardzo korzystny wpływ na cenę usługi. Oprócz tego warto dodać, że diagnostyka komputerowa samochodu zmniejsza ryzyko niepotrzebnej wymiany sprawnych elementów pojazdu.
Metoda ta polecana jest szczególnie przy kupnie używanego auta, gdyż za jej pomocą można dotrzeć do wielu usterek i awarii, które potencjalny sprzedający chciałby ukryć. Jeżeli chcesz skontrolować swój samochód i zaoszczędzić na kolejnych naprawach, zdecyduj się na diagnostykę komputerową.